Zarobki w NBP będą jawne - co zawiera projekt PiS

We wtorek do Sejmu trafił projekt autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości dotyczący zarobków w Narodowym Banku Polskim.

Aktualizacja: 23.01.2019 10:29 Publikacja: 23.01.2019 08:31

Zarobki w NBP będą jawne - co zawiera projekt PiS

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Projekt wprowadza jako fundamentalną zasadę jawność w kształtowaniu wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim.

Czytaj także: Prezes NBP musi ujawnić zarobki pracowników

Jak czytamy w uzasadnieniu, dzięki projektowanym przepisom, wzmocniona zostanie kontrola władz banku centralnego, zarówno społeczna jak i instytucjonalna. Natomiast nadanie uprawnienia Zarządowi NBP do dalszego kształtowania określonych wynagrodzeń, przy zachowaniu pewnego ustawowego maksimum - akcentuje pełną niezależność banku centralnego i w żadnym stopniu nie narusza jego autonomii - przekonują autorzy projektu.

Ustalanie wielkości środków na wynagrodzenia ma pozostać bez zmian i będzie ustalane corocznie w planie finansowym NBP.

Jak wskazują posłowie PiS, Zarząd NBP będzie kształtował wynagrodzenie dla poszczególnych kategorii stanowisk przy założeniu, że maksymalne wynagrodzenie nie może przekroczyć 0,6-krotności całkowitego wynagrodzenia Prezesa NBP. - Przybranie maksymalnego progu pozwoli na dużą dowolność w sferze wynagrodzeń poszczególnych stanowisk w NBP, a jednocześnie umożliwi zachowanie odpowiednich proporcji w wysokości wynagrodzeń Prezesa NBP i innych pracowników - tłumaczą autorzy.

Wysokość wynagrodzeń osób zajmujących wyższe stanowiska kierownicze oraz Prezesa, Wiceprezesów i Członków Zarządu mają być jawne i będą podlegać publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej do 31 marca. Jak przy tym zaznaczono, wysokość wynagrodzeń będzie podawana do publicznej wiadomości, poprzez wskazanie konkretnego stanowiska, wynagrodzenia za każdy miesiąc, w tym w szczególności nagród, premii i dodatków.

Projekt zmienia też ustawę o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. - Do istniejącego już katalogu osób obowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego dodano: członków zarządu NBP oraz pracowników NBP zajmujących stanowiska dyrektorskie oraz równorzędne pod kątem płacowym dla dyrektora departamentu lub zastępcy dyrektora - wyjaśniono w uzasadnieniu projektu. Oświadczenia będą kontrolowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jak piszą posłowie PiS, dla pełnej transparentności zarobków w NBP w prowadzony ma zostać przepis dostosowujący, który zakłada, że wysokość wynagrodzeń Prezesa, Wiceprezesów i pozostałych Członków Zarządu Narodowego Banku Polskiego a także pracowników zajmujących stanowiska dyrektora, oddziału okręgowego, dyrektora departamentu (komórki równorzędnej) i jego zastępcy oraz osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora i jego zastępcy, zostaną opublikowane w oparciu o dane od 1995 roku do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Dane te, zostaną opublikowane przez Prezesa NBP w Biuletynie Informacji Publicznej nie później niż w przeciągu 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Na potrzeby nowego obowiązku przyjęty został rok, w którym przeprowadzono denominację polskiej waluty.

Przypomnijmy, iż projekt PiS to reakcja na doniesienia medialne dotyczące zarobków w NBP. Jak donosiły media jedna z bliskich współpracowniczek Glapińskiego, Martyna Wojciechowska, z wykształcenia filolog rosyjski, kierująca promocją w NBP ma zarabiać 65 tys. złotych miesięcznie. "Gazeta Wyborcza" wyliczyła tę kwotę na podstawie jej oświadczenia majątkowego.

Projekt wprowadza jako fundamentalną zasadę jawność w kształtowaniu wynagrodzeń w Narodowym Banku Polskim.

Czytaj także: Prezes NBP musi ujawnić zarobki pracowników

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego